  • 450BXA10MEFC12.5X20
450BXA10MEFC12.5X20
advertisement
Manufacturer No:
450BXA10MEFC12.5X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-450BXA10MEFC12.5X20
Package:
Radial
Description:
10μF Capacitor 20% 320mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
450BXA10MEFC12.5X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    450V
  • Ripple Current
    320mA
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Current - Leakage
    25μA
  • Ripple Current (AC)
    320mA
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm