  • 450LSU4700MNB77X141
450LSU4700MNB77X141
advertisement
Manufacturer No:
450LSU4700MNB77X141
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-450LSU4700MNB77X141
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSU 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 17A 3.032Dia 77.00mm -25°C~85°C Polar 31.3944mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
450LSU4700MNB77X141
    Select All
  • Capacitance
    4700μF
  • Lead Pitch
    31.3944mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.236 31.40mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.36292mA
  • Ripple Current
    17A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    23.8A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    5.630 143.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    LSU
  • Size / Dimension
    3.032Dia 77.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V