  • 477ULR010MGU
477ULR010MGU
advertisement
Manufacturer No:
477ULR010MGU
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-477ULR010MGU
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
477ULR010MGU Overview
Electrical device with 350mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).
477ULR010MGU Features
a 350mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
477ULR010MGU Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 477ULR010MGU applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
477ULR010MGU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    350mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    13.9954mm