  • 4THB330ML
4THB330ML
advertisement
Manufacturer No:
4THB330ML
HK JDW NO:
590-4THB330ML
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
4THB330ML
Purchasing and Inquiry
4THB330ML Overview
The ripple current for this part is 2000mA.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 40mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.In this case, it supports a leakage current of 0.132mA.This device operates with a capacitance of 330μF.In order for 4V to perform its function properly, a rated (DC) voltage (Urdu) must be provided.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 4V.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.Its maximum height seated of 0.114 2.90mm°C enables stable operation.
4THB330ML Features
2000mA ripple current
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.132mA
with a capacitance of 330μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~125°C
4THB330ML Applications
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Tablets
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
4THB330ML
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 4THB330ML.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    POSCAP™ TH
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Palladium/Gold (Pd/Au)
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.132mA
  • Ripple Current
    2000mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    D3L
  • Height Seated (Max)
    0.114 2.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm