  • 5M570ZM100I5
5M570ZM100I5
advertisement
Manufacturer No:
5M570ZM100I5
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-5M570ZM100I5
Package:
TFBGA
Datasheet:
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 1.4749GHz 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
5M570ZM100I5 Overview
In the mobile phone network, there are 440macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is embedded in the TFBGA package.The device is programmed with 74 I/Os.There are 100 terminations programmed into the device.The terminal position of this electrical part is BOTTOM, which serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 1.8V is used as the power supply for this device.There is a part in the family [0].A chip with 100pins is programmed.It is also characterized by YES.The supply voltage should be maintained at 1.8V for high efficiency.It is recommended to store data in [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.There are 100 pins embedded in the device.It operates at a maximum supply voltage of 1.89V volts.A minimum supply voltage of 1.71V is required for this device to operate.This frequency is 1.4749GHz.In order to operate, the temperature should be higher than -40°C.A temperature less than 100°Cshould be used for operation.In total, it contains 570 logic blocks (LABs).A fundamental building block of logic consists of 8logic elements/cells.
5M570ZM100I5 Features
TFBGA package
74 I/Os
100 pin count
100 pins
570 logic blocks (LABs)
5M570ZM100I5 Applications
There are a lot of Altera 5M570ZM100I5 CPLDs applications.
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Power up sequencing
  • Digital systems
  • Protection relays
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • LED Lighting systems
  • Digital designs
  • State machine design
  • Digital multiplexers
  • TIMERS/COUNTERS
Step5Bar-code shipping tag
5M570ZM100I5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TFBGA
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    1.4749GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Number of I/O
    74
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    17.7 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    570
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    440
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm