  • 6SEP330M
6SEP330M
advertisement
Manufacturer No:
6SEP330M
HK JDW NO:
590-6SEP330M
Datasheet:
6SEP330M
Purchasing and Inquiry
6SEP330M Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.7A @ 100kHz.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 25mOhm, this electrical device works as follows.8 remains in the place of the comp8nt with pin number [8.In order for 185mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.The dissipation factor of the part is 12 %.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
6SEP330M Features
3.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6SEP330M Applications
Step5Bar-code shipping tag
6SEP330M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 6SEP330M.
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SEP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    416μA
  • Ripple Current
    3.7A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    185mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm