  • RR70E152MDN1PH
RR70E152MDN1PH
advertisement
Manufacturer No:
RR70E152MDN1PH
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RR70E152MDN1PH
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RR70E152MDN1PH Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 6.1A @ 100kHz.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm, this electrical device works as follows.610mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.(DC) voltage URdc of 2.5V is required for stable operation.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
RR70E152MDN1PH Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2.5V
an operating temperature of -55°C~105°C
RR70E152MDN1PH Applications
There are a lot of Nichicon RR70E152MDN1PH applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
RR70E152MDN1PH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    FPCAP, RR7
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.938mA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    12.5mm