  • RNL1C102MDS1KX
RNL1C102MDS1KX
advertisement
Manufacturer No:
RNL1C102MDS1KX
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RNL1C102MDS1KX
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RNL1C102MDS1KX Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 7.5A @ 100kHz.The device has an ESR of 8mOhm.In order to fully perform its function, 750mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
RNL1C102MDS1KX Features
7.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNL1C102MDS1KX Applications
There are a lot of Nichicon RNL1C102MDS1KX applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
RNL1C102MDS1KX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FPCAP, RNL
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm