  • 6TPF220M5L
6TPF220M5L
advertisement
Manufacturer No:
6TPF220M5L
HK JDW NO:
590-6TPF220M5L
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
6TPF220M5L Overview
The part's ripple current is measured to be 4A.The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 5mOhm @ 100kHz for high efficiency.The leakage current is 138.6μA.Capacitance is 220μF when it operates.It operates with the voltage - rated DC of 6.3V to ensure its reliability.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.With a maximum seated height of 0.118 3.00mm°C, it is capable of stable operation.
6TPF220M5L Features
4A ripple current
a 5mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 138.6μA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
6TPF220M5L Applications
  • Tablets
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
6TPF220M5L
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • Series
    POSCAP™ TPF
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    138.6μA
  • Ripple Current
    4A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D3L
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm