  • 94SVPD476X0035F12
94SVPD476X0035F12
advertisement
Manufacturer No:
94SVPD476X0035F12
HK JDW NO:
874-94SVPD476X0035F12
Datasheet:
94SVPD476X0035F12
Purchasing and Inquiry
94SVPD476X0035F12 Overview
Systems need 1.15A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 30mOhm.To enable 57.5mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.Stable operation requires a temperature of -55°C~125°C.
94SVPD476X0035F12 Features
1.15A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
94SVPD476X0035F12 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 94SVPD476X0035F12 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
94SVPD476X0035F12
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    94SVPD
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Additional Feature
    ESR MEASURED AT 100 TO 300 KHZ
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.329mA
  • Ripple Current
    1.15A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    57.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.15A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm