  • A700X187M006ATE010
A700X187M006ATE010
advertisement
Manufacturer No:
A700X187M006ATE010
HK JDW NO:
417-A700X187M006ATE010
Purchasing and Inquiry
A700X187M006ATE010 Overview
4.7A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 10mOhm.The 2 comp2nt remains in place.The dissipation factor for this part is 6 %.It is recommended to operate at -55°C~125°C for stable operation.
A700X187M006ATE010 Features
4.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A700X187M006ATE010 Applications
There are a lot of KEMET A700X187M006ATE010 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A700X187M006ATE010
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Length
    1.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    45.4μA
  • Ripple Current
    4.7A
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Ripple Current (AC)
    4.7A
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm