  • AD5123BCPZ100-RL7
AD5123BCPZ100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5123BCPZ100-RL7
HK JDW NO:
84-AD5123BCPZ100-RL7
Package:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD5123BCPZ100-RL7
Description:
16 Terminations16 Pin AD5123 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
AD5123BCPZ100-RL7 Overview
It is contained in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP pacakge.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 4 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 128 taps.Digital potentiometer is designed for terminations of 16.The digi devices show 16 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters that can supply 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V volts are available.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.Flow can be restricted using 100kOhm.This object belongs to the AD5123 family.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.16 pins are present on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.When the potentiometer is supplied with 5.5V voltage, it conducts.If the supply current is operated in the range of 700nA or higher, it will provide its performance.Transferring data requires 3MHz bandwidth.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.In order to maintain stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V volts.
AD5123BCPZ100-RL7 Features
Available in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5123BCPZ100-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5123BCPZ100-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Gas detection circuit
  • Household appliances
  • Analogue circuit
  • Sensor auto referencing circuits
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable computer
  • DAC
  • Programmable I to V converter
  • Noise-free volume controller
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
AD5123BCPZ100-RL7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±8%
  • Feature
    Selectable Address
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    AD5123
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    700nA
  • Nominal Supply Current
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    3MHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V