  • AD5231BRU10-REEL7
AD5231BRU10-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5231BRU10-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5231BRU10-REEL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5231BRU10-REEL7
Description:
16 Terminations3V 16 Pin AD5231 Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AD5231BRU10-REEL7 Overview
A package containing it contains 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.There are 1024 taps to protect the overcurrent of this pentometer.It is designed 16 terminations.You will find here 1 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.It is powered by 3V to deliver its perfomance.The digi devices has 16 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters with 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage capabilities can be used.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.Family AD5231 includes pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.16 pins are present on this potentiameter.It is possible to find Cascade Pin using this digital variable resistor.In a 2.5V supply voltage, potentiometers conduct.The potentiameter is capable of delivering voltage at +-2.5/3/5V.A quiescent current of 2.7μA is consumed by potentiameter.Conduct this pentometer with the max dual supply voltage of 2.75V.Pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V to ensure stable power.
AD5231BRU10-REEL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 2.5V
Quiescent Current at 2.7μA
AD5231BRU10-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5231BRU10-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • LEDs
  • Calibration instrumentation
  • Adjusting the LCD Display
  • Programmable I to V converter
  • Sensor trimming instrumentation
  • Refrigerator
  • Power calibration
  • Medical equipment
  • Wheatstone bridges
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
AD5231BRU10-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    -40% +20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    600 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5231
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    +-2.5/3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.7μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Quiescent Current
    2.7μA
  • Bandwidth
    0.37 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm