  • AD5291BRUZ-50
AD5291BRUZ-50
advertisement
Manufacturer No:
AD5291BRUZ-50
HK JDW NO:
84-AD5291BRUZ-50
Package:
TSSOP
Datasheet:
AD5291BRUZ-50
Description:
14 Terminations15V 14 Pin Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5291BRUZ-50 Overview
The package contains TSSOP files.The pentometer is stored from Non-Volatile.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.256 positions make up the pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 14.You will find here 1 functions for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 15V.On the digi devices, you can see the 14 pins.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter has 14 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 105°C.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 2μA.
AD5291BRUZ-50 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
AD5291BRUZ-50 Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. AD5291BRUZ-50 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • Modern office equipment
  • DC/DC conversion circuit
  • Audio level control
  • Automatic detection of equipment
  • Optic fiber network
  • Power meter
  • Industrial control circuits
  • Power calibration
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
AD5291BRUZ-50
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Operating Supply Current
    2μA
  • Nominal Supply Current
    2μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.21 kHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -9V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C