  • APMA160ARA680MF30S
APMA160ARA680MF30S
advertisement
Manufacturer No:
APMA160ARA680MF30S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APMA160ARA680MF30S
Package:
Nonstandard SMD
Purchasing and Inquiry
APMA160ARA680MF30S Overview
2A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 50mOhm.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
APMA160ARA680MF30S Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APMA160ARA680MF30S Applications
There are a lot of United Chemi-Con APMA160ARA680MF30S applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
APMA160ARA680MF30S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.286Lx0.276W 7.20mmx7.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NPCAP™-PMA
  • Size / Dimension
    0.276Diax0.276W 7.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm