  • APXE160ARA121MH70G
APXE160ARA121MH70G
advertisement
Manufacturer No:
APXE160ARA121MH70G
HK JDW NO:
856-APXE160ARA121MH70G
Purchasing and Inquiry
APXE160ARA121MH70G Overview
3.01A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 24mOhm.Moreover, the part has a dissipation factor 0.12 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APXE160ARA121MH70G Features
3.01A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 24mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXE160ARA121MH70G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXE160ARA121MH70G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXE160ARA121MH70G
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Resistance
    24mOhm
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    384μA
  • Ripple Current
    3.01A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.01A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.264 6.70mm