  • ATF1504AS-10JU44
ATF1504AS-10JU44
advertisement
Manufacturer No:
ATF1504AS-10JU44
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATF1504AS-10JU44
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
ATF1504AS-10JU44
Description:
1.27mm PMIC ATF15xx Series ATF1504AS 44 Pin 125MHz 5V 44-LCC (J-Lead)
Quantity:
In Stock : 1154
Purchasing and Inquiry
ATF1504AS-10JU44 Overview
There are 64 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.You can find it in package [0].There are 32 I/Os programmed in it.It is programmed that device terminations will be 44 .This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.A voltage of 5V is used as the power supply for this device.It is recommended that the chip be packaged by Tube.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the ATF15xx series.The device can also be used to find [0].ATF1504AScontains its related parts.A digital circuit is built using 1500gates.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The pins are [0].A maximum supply voltage of 5.5Vis used in its operation.The minimal supply voltage is 4.5V.It is possible to achieve a frequency of 125MHz.In its simplest form, it consists of 4 logic blocks (LABs).This device is configured to output [0].The product is equipped with 40 product terms.
ATF1504AS-10JU44 Features
44-LCC (J-Lead) package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
44 pins
4 logic blocks (LABs)
32 outputs
ATF1504AS-10JU44 Applications
There are a lot of Microchip Technology ATF1504AS-10JU44 CPLDs applications.
  • Software-driven hardware configuration
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Random logic replacement
  • Reset swapping
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • POWER-SAVING MODES
  • Field programmable gate
  • Power up sequencing
Step5Bar-code shipping tag
ATF1504AS-10JU44
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Weight
    2.386605g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    ATF15xx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    POWER -UP RESET; SECURITY FUSE
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATF1504AS
  • Number of Outputs
    32
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    32
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Gates
    1500
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    4
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Number of Product Terms
    40
  • Length
    16.5862mm
  • Width
    16.5862mm