  • ATF1508AS-10JU84
ATF1508AS-10JU84
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508AS-10JU84
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATF1508AS-10JU84
Package:
84-LCC (J-Lead)
Datasheet:
ATF1508AS-10JU84
Description:
1.27mm Tin PMIC ATF15xx Series ATF1508AS 84 Pin 125MHz 5V 84-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
ATF1508AS-10JU84 Overview
There are 128 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.There is a 84-LCC (J-Lead) package containing it.It is equipped with 64I/O ports.There is a 84terminations set on devices.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 5V is used as the power supply for this device.There is a part included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Tube.During operation, the operating temperature is kept at -40°C~85°C TA to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.The ATF15xxseries FPGA is one of these types.It is also characterized by YES.The ATF1508AScontains its related parts.It is possible to construct digital circuits using 3000gates, which are devices that serve as building blocks.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, EEPROMis used.A Surface Mountis mounted on this electronic component.The pins are [0].In this case, the maximum supply voltage is 5.5V.Normally, it operates with a voltage of 4.5VV as its minimum supply voltage.This frequency is 125MHz.In total, it contains 8 logic blocks (LABs).
ATF1508AS-10JU84 Features
84-LCC (J-Lead) package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
84 pins
8 logic blocks (LABs)
ATF1508AS-10JU84 Applications
There are a lot of Microchip Technology ATF1508AS-10JU84 CPLDs applications.
  • D/T registers and latches
  • Programmable power management
  • Dedicated input registers
  • Complex programmable logic devices
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Custom state machines
  • TIMERS/COUNTERS
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Battery operated portable devices
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508AS-10JU84
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    84-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    84
  • Weight
    6.777889g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    ATF15xx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    84
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATF1508AS
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    64
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    8
  • Speed Grade
    10
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    29.3115mm
  • Width
    29.3115mm