  • ATF1508AS-10QU100
ATF1508AS-10QU100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508AS-10QU100
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATF1508AS-10QU100
Package:
100-BQFP
Datasheet:
ATF1508AS-10QU100
Description:
0.65mm Tin PMIC ATF15xx Series ATF1508AS 100 Pin 125MHz 5V 100-BQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1508AS-10QU100 Overview
A mobile phone network consists of 128macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).The item is packaged with 100-BQFP.As a result, it has 80 I/O ports programmed.Terminations of devices are set to [0].This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.It is powered from a supply voltage of 5V.There is a part in the family [0].Ideally, the chip should be packaged by Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].It is recommended that Surface Mountholds the chip in place.In FPGA terms, it is a type of ATF15xxseries FPGA.This device also displays [0].The ATF1508ASindicates that its related parts can be found.3000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.It is recommended that the supply voltage be kept at 5Vto maximize efficiency.In general, it is recommended to store data in [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.The device has a pinout of [0].With a maximum supply voltage of [0], it operates.It operates with the minimal supply voltage of 4.5V.In this case, 125MHzis the frequency that can be achieved.In total, it contains 8 logic blocks (LABs).
ATF1508AS-10QU100 Features
100-BQFP package
80 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pins
8 logic blocks (LABs)
ATF1508AS-10QU100 Applications
There are a lot of Microchip Technology ATF1508AS-10QU100 CPLDs applications.
  • Cross-Matrix Switch
  • Field programmable gate
  • DDC INTERFACE
  • Timing control
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Synchronous or asynchronous mode
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Dedicated input registers
  • Pattern recognition
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508AS-10QU100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-BQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    1.758804g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    ATF15xx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATF1508AS
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    80
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Gates
    3000
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Height
    2.7mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm