  • ATF1504ASL-25AU44
ATF1504ASL-25AU44
advertisement
Manufacturer No:
ATF1504ASL-25AU44
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATF1504ASL-25AU44
Package:
44-TQFP
Datasheet:
ATF1504ASL-25AU44
Description:
0.8mm Tin PMIC ATF15xx Series ATF1504ASL 44 Pin 60MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1504ASL-25AU44 Overview
There are 64 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.In the 44-TQFPpackage, you will find it.As a result, it has 32 I/O ports programmed.There are 44 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical component has a terminal position of 0.The power supply voltage is 5V.Trayis the packaging method.The temperature at which it operates is set to -40°C~85°C TAin order to ensure its reliability.There should be a Surface Mounton the chip.The ATF15xxseries FPGA is one of these types.If you use this device, you will also find [0].You can find its related parts in the [0].In digital circuits, 1500gates serve as building blocks.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Data is stored using [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.A total of 44pins are provided on this board.It operates with the maximal supply voltage of 5.5V.With a minimal supply voltage of [0], it operates.This frequency can be achieved at 60MHz.There are 4logic blocks (LABs) that make up its basic building block.This device is configured with a 32 output.In addition, it contains 40 product terms.
ATF1504ASL-25AU44 Features
44-TQFP package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
44 pins
4 logic blocks (LABs)
32 outputs
ATF1504ASL-25AU44 Applications
There are a lot of Microchip Technology ATF1504ASL-25AU44 CPLDs applications.
  • Custom state machines
  • LED Lighting systems
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Multiple Clock Source Selection
  • Pattern recognition
  • Software-driven hardware configuration
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Page register
  • TIMERS/COUNTERS
  • Complex programmable logic devices
Step5Bar-code shipping tag
ATF1504ASL-25AU44
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    60MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATF1504ASL
  • Number of Outputs
    32
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    32
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    25 ns
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • Number of Gates
    1500
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    4
  • Speed Grade
    25
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Number of Product Terms
    40
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA