  • ATF1508AS-7JC84
ATF1508AS-7JC84
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508AS-7JC84
HK JDW NO:
69-ATF1508AS-7JC84
Package:
J
Datasheet:
Description:
1.27mm PMIC 84 Pin 5V J
Purchasing and Inquiry
ATF1508AS-7JC84 Overview
There are 128 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).The item is enclosed in a J package.As you can see, this device has 64 I/O ports programmed into it.84terminations have been programmed into the device.The terminal position of this electrical component is QUAD.It is powered by a voltage of 5V volts.There is a part included in Programmable Logic Devices.There are 84pins on the chip.In digital circuits, there are 3000gates, which act as a basic building block.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, EEPROMis used.The electronic part is mounted by Surface Mount.The pins are [0].This device operates at a voltage of 5.25V when the maximum supply voltage is applied.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.There are a total of 64 Programmable I/Os.There should be a temperature above 0°Cat the time of operation.A temperature below 70°Cshould be used as the operating temperature.The maximal frequency should be lower than 166.7MHz.Types of programmable logic are divided into EE PLD.
ATF1508AS-7JC84 Features
J package
64 I/Os
84 pin count
84 pins
ATF1508AS-7JC84 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1508AS-7JC84 CPLDs applications.
  • Complex programmable logic devices
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Power automation
  • Dedicated input registers
  • Field programmable gate
  • Reset swapping
  • LED Lighting systems
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Parity generators
  • Voltage level translation
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508AS-7JC84
    Select All
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    84
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    64
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    166.7MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    3000
  • Number of Programmable I/O
    64
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    29.3115mm
  • Width
    29.3115mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    J
  • Number of Pins
    84
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C