  • C052T180K2X5CR
C052T180K2X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C052T180K2X5CR
HK JDW NO:
417-C052T180K2X5CR
Purchasing and Inquiry
C052T180K2X5CR Overview
15% ppm/°C is the temperature coefficient.A case of Molded is used to package the product.A voltage of 200V is required for the operation of this electrical part.
C052T180K2X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C052T180K2X5CR Applications
There are a lot of KEMET C052T180K2X5CR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C052T180K2X5CR
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    18pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm