  • C056T331M2X5CM
C056T331M2X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C056T331M2X5CM
HK JDW NO:
417-C056T331M2X5CM
Purchasing and Inquiry
C056T331M2X5CM Overview
C056T331M2X5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C056T331M2X5CM Applications
There are a lot of KEMET C056T331M2X5CM applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C056T331M2X5CM
    WIRE
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Lead Pitch
    5.08mm