  • C062T224K5X5CR
C062T224K5X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C062T224K5X5CR
HK JDW NO:
417-C062T224K5X5CR
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
C062T224K5X5CR Overview
There is no temperature coefficient for it.A case of Molded is used to package the product.In this part, the terminal pitch is 5.08mm.A voltage of 50V is required for the operation of this electrical part.
C062T224K5X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
a 5.08mm terminal pitch
C062T224K5X5CR Applications
There are a lot of KEMET C062T224K5X5CR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C062T224K5X5CR
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2909
  • Height
    290μm
  • Length
    7.37mm