  • C062T272K2X5CR
C062T272K2X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C062T272K2X5CR
HK JDW NO:
417-C062T272K2X5CR
Package:
Radial
Datasheet:
C062T272K2X5CR
Description:
C(SIZE)T Series 2.7nF 10% 2 Terminations 15% ppm/°C Radial Tin/Lead (Sn60Pb40) 200V CERAMIC Yes
Step5Bar-code shipping tag
C062T272K2X5CR
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    2.7nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C