  • C066T472M2X5CR
C066T472M2X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C066T472M2X5CR
HK JDW NO:
417-C066T472M2X5CR
Purchasing and Inquiry
C066T472M2X5CR Overview
It has a temperature coefficient of 15% ppm/°C.Temperatures of 125°C are the maximum for which it can operate.There is no terminal pitch on this part.A voltage of 200V is used with this electrical part.
C066T472M2X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C066T472M2X5CR Applications
There are a lot of KEMET C066T472M2X5CR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C066T472M2X5CR
    Select All
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C(SIZE)T
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
    2909
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%