  • C114K470K1X5CA
C114K470K1X5CA
advertisement
Manufacturer No:
C114K470K1X5CA
HK JDW NO:
417-C114K470K1X5CA
Package:
Molded
Datasheet:
C114K470K1X5CA
Purchasing and Inquiry
C114K470K1X5CA Overview
15% ppm/°C is the temperature coefficient.There is a case Molded that contains the product.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 100V volts DC.
C114K470K1X5CA Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C114K470K1X5CA Applications
There are a lot of KEMET C114K470K1X5CA applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C114K470K1X5CA
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-11015
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Diameter
    90μm
  • Length
    4.06mm