  • CDR01BP150BKUP
CDR01BP150BKUP
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BP150BKUP
HK JDW NO:
417-CDR01BP150BKUP
Purchasing and Inquiry
CDR01BP150BKUP Overview
Temperature coefficient = 30ppm/Cel ppm/°C.During operation, the maximal temperature reaches 125°C.A voltage of 100V is used with this electrical part.
CDR01BP150BKUP Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR01BP150BKUP Applications
There are a lot of KEMET CDR01BP150BKUP applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BP150BKUP
    Select All
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
    Yes
  • Size Code
    0805
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C