  • CDR01BP151BKWS
CDR01BP151BKWS
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BP151BKWS
HK JDW NO:
417-CDR01BP151BKWS
Purchasing and Inquiry
CDR01BP151BKWS Overview
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C is assigned to it.Temperatures up to 125°C are provided for its operation.It operates from a voltage of 100VV DC.
CDR01BP151BKWS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR01BP151BKWS Applications
There are a lot of KEMET CDR01BP151BKWS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BP151BKWS
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
    Yes
  • Size Code
    0805
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm