  • CDR01BX151BKSM
CDR01BX151BKSM
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BX151BKSM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR01BX151BKSM
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CDR01BX151BKSM Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.The product is packaged in a 0805 case.A voltage of 100V is used with this electrical part.
CDR01BX151BKSM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR01BX151BKSM Applications
There are a lot of KEMET CDR01BX151BKSM applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BX151BKSM
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%