  • CDR02BX223AKSR
CDR02BX223AKSR
advertisement
Manufacturer No:
CDR02BX223AKSR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR02BX223AKSR
Datasheet:
CDR02BX223AKSR
Purchasing and Inquiry
CDR02BX223AKSR Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.1805 cases contain the product.Rated DC of 50V is the voltage at which this electrical part operates.
CDR02BX223AKSR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR02BX223AKSR Applications
There are a lot of KEMET CDR02BX223AKSR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR02BX223AKSR
    1805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    22nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.98mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    1.27mm