  • CDR31BP100BFZS
CDR31BP100BFZS
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP100BFZS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BP100BFZS
Datasheet:
CDR31BP100BFZS
Purchasing and Inquiry
CDR31BP100BFZS Overview
30ppm/Cel ppm/°C is the temperature coefficient.In a 0805 case, the product is packaged.It operates from a voltage of 100VV DC.
CDR31BP100BFZS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR31BP100BFZS Applications
There are a lot of KEMET CDR31BP100BFZS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP100BFZS
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)N
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK; BULK CASSETTE; TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm