  • CDR31BX183AMWS
CDR31BX183AMWS
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BX183AMWS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BX183AMWS
Package:
0805
Datasheet:
CDR31BX183AMWS
Purchasing and Inquiry
CDR31BX183AMWS Overview
A temperature coefficient of 15% ppm/°C is assigned to it.A case of 0805 is used to package the product.A voltage of 50V is used with this electrical part.
CDR31BX183AMWS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR31BX183AMWS Applications
There are a lot of KEMET CDR31BX183AMWS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BX183AMWS
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    18nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    20%