  • CDR33BX273BKWM
CDR33BX273BKWM
advertisement
Manufacturer No:
CDR33BX273BKWM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR33BX273BKWM
Purchasing and Inquiry
CDR33BX273BKWM Overview
The coefficient of temperature is 15% ppm/°C.Temperatures of 125°C are the maximum for which it can operate.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 100V volts DC.
CDR33BX273BKWM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR33BX273BKWM Applications
There are a lot of KEMET CDR33BX273BKWM applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR33BX273BKWM
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    27nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1210
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness
    1.5mm