  • CDR34BP272BJUS
CDR34BP272BJUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR34BP272BJUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR34BP272BJUS
Package:
1812
Purchasing and Inquiry
CDR34BP272BJUS Overview
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C is assigned to it.A 1812 case contains the product.The electrical part works with a voltage - Rated DC of 100VV.
CDR34BP272BJUS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR34BP272BJUS Applications
There are a lot of KEMET CDR34BP272BJUS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR34BP272BJUS
    Select All
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.7nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness
    1.5mm