  • CY37064P100-125AC
CY37064P100-125AC
advertisement
Manufacturer No:
CY37064P100-125AC
HK JDW NO:
217-CY37064P100-125AC
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY37064P100-125AC
Description:
0.5mm PMIC Ultra37000? Series CY37064 5V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
CY37064P100-125AC Overview
64 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.It is contained in package [0].The device has 69inputs and outputs.100terminations are programmed into the device.There is a QUADterminal position on the electrical part in question.Power is supplied by a voltage of 5V volts.This part is part of the family [0].Trayshould be used for packaging the chip.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.As part of the Ultra37000?series, it is a type of FPGA.Chips are programmed with 100 pins.The CY37064shows its related parts.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.Its basic building block is composed of 4 logic blocks (LABs).The input signals are detected by 1dedicated inputs.The clock frequency should not exceed 83MHz.
CY37064P100-125AC Features
100-LQFP package
69 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
100 pin count
4 logic blocks (LABs)
CY37064P100-125AC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY37064P100-125AC CPLDs applications.
  • High speed graphics processing
  • Cross-Matrix Switch
  • Battery operated portable devices
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • ROM patching
  • DDC INTERFACE
  • Voltage level translation
  • Portable digital devices
  • Custom state machines
  • Digital designs
Step5Bar-code shipping tag
CY37064P100-125AC
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    Ultra37000™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY37064
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In-System Reprogrammable™ (ISR™) CMOS
  • Number of I/O
    69
  • Clock Frequency
    83MHz
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    4
  • Number of Macro Cells
    64
    1
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm