  • CY7C65213-28PVXIT
CY7C65213-28PVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65213-28PVXIT
HK JDW NO:
217-CY7C65213-28PVXIT
Package:
28-TSSOP (0.220, 5.60mm Width)
Datasheet:
CY7C65213-28PVXIT
Description:
1.71V~5.5V CMOS USB 2.0 UART Controllers Interface ICs DUAL 28 Pins Bridge, USB to UART 0.65mm 28-TSSOP (0.220, 5.60mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY7C65213-28PVXIT Overview
The package 28-TSSOP (0.220, 5.60mm Width) contains it. It is very easy to carry because of the Tape & Reel (TR)-shaped packaging. A temperature regulation of -40°C~85°C is necessary to ensure reliable operation. It should be able to operate on a 1.71V~5.5VV power supply. There are terminations of type 28 in it. 3.3V is an ideal supply voltage for high efficiency. Using 28 pins, the device operates. This gadget has a total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/Peripheral IC. It is set to 20mA to supply the gadget with a constant current. 3.3V is the best voltage setting for maximum efficiency. Having 1 ports is a property of the part.
CY7C65213-28PVXIT Features
1 ports
CY7C65213-28PVXIT Applications
  • Sensitive Applications
  • MP3 Players
  • Laptops
  • Smart Metering
  • Security Cameras
  • Power Banks
  • Dimmable LED Power Supply
  • HVAC and Building Control
  • Multi-Function Monitors
  • Network Routers
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65213-28PVXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.220, 5.60mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    2.26799g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Function
    Bridge, USB to UART
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    UART
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Number of Ports
    1
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Data Rate
    12 Mbps
  • Protocol
    USB
  • Standards
    USB 2.0
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm