  • ECJ-TVC1H221K
ECJ-TVC1H221K
advertisement
Manufacturer No:
ECJ-TVC1H221K
HK JDW NO:
590-ECJ-TVC1H221K
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ECJ-TVC1H221K
Purchasing and Inquiry
ECJ-TVC1H221K Overview
Sitting at 0.037 0.95mm height reaches the maximum height.It operates with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of this substance is C0G NP0.A 0805 (2012 Metric) case contains the product.The maximum temperature it can operate at is 125°C.It has a 0.5mm terminal pitch.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 50V volts DC.
ECJ-TVC1H221K Features
the maximal height is 0.037 0.95mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
A temperature coefficient of C0G NP0
the maximal temperature reaches 125°C
a 0.5mm terminal pitch
ECJ-TVC1H221K Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECJ-TVC1H221K applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
ECJ-TVC1H221K
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
  • Published
    2006
  • Series
    ECJ-T
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    850μm
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm