  • EEF-SL0G820UR
EEF-SL0G820UR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SL0G820UR
HK JDW NO:
590-EEF-SL0G820UR
Datasheet:
EEF-SL0G820UR
Purchasing and Inquiry
EEF-SL0G820UR Overview
System power is determined by 3A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 9mOhm.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -40°C~105°C.
EEF-SL0G820UR Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-SL0G820UR Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SL0G820UR
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    82μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm