  • EEH-ZA1E221P
EEH-ZA1E221P
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZA1E221P
HK JDW NO:
590-EEH-ZA1E221P
Datasheet:
EEH-ZA1E221P
Purchasing and Inquiry
EEH-ZA1E221P Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2.3A @ 100kHz to power systems.Electrical device with 27mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 345mA @ 100Hz so it is able to operate properly.In order for the device to operate reliably, a rated voltage (DC) of 25V is required.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
EEH-ZA1E221P Features
2.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 25V
an operating temperature of -55°C~105°C
EEH-ZA1E221P Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZA1E221P
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    ZA
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.055mA
  • Tan Delta
    .14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    345mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.2mm