  • RR50E102MDN1
RR50E102MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RR50E102MDN1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RR50E102MDN1
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RR50E102MDN1 Overview
6.63A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.The device has an ESR of 5mOhm.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 663mA @ 120Hz so it is able to operate properly.The dissipation factor for this part is 0.15 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RR50E102MDN1 Features
6.63A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RR50E102MDN1 Applications
There are a lot of Nichicon RR50E102MDN1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
RR50E102MDN1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RR5
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    625μA
  • Ripple Current
    6.63A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    663mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.63A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm