  • EET-UQ1J682JA
EET-UQ1J682JA
advertisement
Manufacturer No:
EET-UQ1J682JA
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EET-UQ1J682JA
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
6800μF Capacitor 5840mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EET-UQ1J682JA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Snap in
  • Package / Case
    Aluminum
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    1.96357mA
  • Ripple Current
    5840mA
  • Tan Delta
    0.25
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    61 mΩ