  • EEU-FA1H221S
EEU-FA1H221S
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FA1H221S
HK JDW NO:
590-EEU-FA1H221S
Datasheet:
EEU-FA1H221S
Description:
EEU-FA 220μF Capacitor 20% 1.15A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FA1H221S
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    EEU-FA
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.11mA
  • Ripple Current
    1.15A
  • Tan Delta
    0.1
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    15mm