  • EEU-FM1E471LB
EEU-FM1E471LB
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FM1E471LB
HK JDW NO:
590-EEU-FM1E471LB
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FM1E471LB
Description:
FM 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.56A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3347
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FM1E471LB
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FM
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1175mA
  • Ripple Current
    1.56A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    30mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.17A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.56A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm