  • EEU-FR1E222S
EEU-FR1E222S
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FR1E222S
HK JDW NO:
590-EEU-FR1E222S
Description:
FR 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 160
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FR1E222S
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    2200μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.55mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.18
  • Impedance
    17mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.64A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • ESR
    17 mΩ
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm