  • EPM2210GF256C4N
EPM2210GF256C4N
advertisement
Manufacturer No:
EPM2210GF256C4N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM2210GF256C4N
Package:
FBGA
Datasheet:
EPM2210GF256C4N
Description:
1mm PMIC 256 Pin 2.3148GHz 1.8V FBGA
Purchasing and Inquiry
EPM2210GF256C4N Overview
The mobile phone network has 1700 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).You can find it in package [0].The device is programmed with 204 I/O ports.There are 256 terminations programmed into the device.The terminal position of this electrical part is BOTTOM, which serves as an important access point for passengers or freight.The power source is powered by 1.8Vvolts.There is a part in the family [0].Bulkshould be used to package the chip.With 256pins programmed, the chip is ready to use.It is also characterized by IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Data is stored using [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.There are 256 pins embedded in the device.This device operates at a voltage of 1.89V when the maximum supply voltage is applied.Normally, it operates with a voltage of 1.71VV as its minimum supply voltage.In total, there are 204programmable I/Os.There is 2.3148GHz frequency that can be achieved.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.There should be a temperature below 85°Cat the time of operation.The system consists of 221 logic blocks (LABs).There are 2210 logic elements/cells to form a fundamental building block. It is recommended that the maximal frequency be less than 0.The devices contain a memory of 1kBthat can be used to store programs and data.
EPM2210GF256C4N Features
FBGA package
204 I/Os
256 pin count
256 pins
221 logic blocks (LABs)
EPM2210GF256C4N Applications
There are a lot of Altera EPM2210GF256C4N CPLDs applications.
  • DDC INTERFACE
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Digital multiplexers
  • Multiple Clock Source Selection
  • Handheld digital devices
  • Complex programmable logic devices
  • Power automation
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Programmable power management
  • I2C BUS INTERFACE
Step5Bar-code shipping tag
EPM2210GF256C4N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FBGA
  • Number of Pins
    256
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    2.3148GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    204
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    9.1 ns
  • Turn On Delay Time
    9.1 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    2210
  • Number of Programmable I/O
    204
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    221
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    2.2mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm