  • EPM3064ATI100-10N
EPM3064ATI100-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM3064ATI100-10N
HK JDW NO:
2936-EPM3064ATI100-10N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM3064ATI100-10N
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 222.2MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM3064ATI100-10N Overview
There are 64 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.A TQFP package contains the item.It is equipped with 66I/O ports.There are 100 terminations programmed into the device.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 3.3V volts.It belongs to the family [0].It is programmed with 100 pins.If you use this device, you will also find [0].The 1250gates serve as building blocks for digital circuits.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, EEPROMis used.The electronic part is mounted by Surface Mount.The 100pins are designed into the board.A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.The minimal supply voltage is 3V.You can achieve 222.2MHzfrequencies.Operating temperatures should be higher than -40°C.The operating temperature should be lower than 85°C.There are 4logic blocks (LABs) that make up its basic building block.There should be a lower maximum frequency than 222.2MHz.There is a type of programmable logic called EE PLD.
EPM3064ATI100-10N Features
TQFP package
66 I/Os
100 pin count
100 pins
4 logic blocks (LABs)
EPM3064ATI100-10N Applications
There are a lot of Altera EPM3064ATI100-10N CPLDs applications.
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Digital multiplexers
  • Programmable power management
  • Power up sequencing
  • Random logic replacement
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • High speed graphics processing
  • Boolean function generators
Step5Bar-code shipping tag
EPM3064ATI100-10N
    Select All
  • Weight
    657.000198mg
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    222.2MHz
  • Pin Count
    100
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    66
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    222.2MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    1250
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    4
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height
    1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm