  • EPM3512AFC256-10
EPM3512AFC256-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM3512AFC256-10
HK JDW NO:
2936-EPM3512AFC256-10
Datasheet:
EPM3512AFC256-10
Description:
1mm PMIC 256 Pin 125MHz 3.3V FBGA
Purchasing and Inquiry
EPM3512AFC256-10 Overview
There are 512 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.The item is enclosed in a FBGA package.There are 208 I/Os on the board.There are 256 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical part is BOTTOM, which serves as an important access point for passengers or freight.It is powered from a supply voltage of 3.3V.It is a part of family [0].There are 256 pins on the chip.When using this device, YEScan also be found.In digital circuits, 10000gates serve as building blocks.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].Data storage is performed using [0].Surface Mountis used to mount this electronic component.256pins are included in its design.A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.A minimum supply voltage of 3V is required for this device to operate.There are 208 Programmable I/Os.There is a maximum frequency of 125MHz.It is recommended that the operating temperature be greater than 0°C.Temperatures should be lower than 70°C when operating.The program consists of 32 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be less than 0.Types of programmable logic are divided into EE PLD.
EPM3512AFC256-10 Features
FBGA package
208 I/Os
256 pin count
256 pins
32 logic blocks (LABs)
EPM3512AFC256-10 Applications
There are a lot of Altera EPM3512AFC256-10 CPLDs applications.
  • USB Bus
  • Battery operated portable devices
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Programmable polarity
  • I/O expansion
  • Code converters
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • ROM patching
  • Reset swapping
Step5Bar-code shipping tag
EPM3512AFC256-10
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    256
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    208
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    116.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    10000
  • Number of Programmable I/O
    208
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    32
  • Number of Macro Cells
    512
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Number of Pins
    256
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm