  • EPM7128SLC84-10
EPM7128SLC84-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128SLC84-10
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7128SLC84-10
Package:
PLCC
Datasheet:
EPM7128SLC84-10
Description:
PMIC 84 Pin 125MHz PLCC
Purchasing and Inquiry
EPM7128SLC84-10 Overview
This network has 128macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).The item is packaged with PLCC.As you can see, this device has 68 I/O ports programmed into it.2500gates are used to construct digital circuits.High efficiency requires a voltage supply of [0].It is recommended that data be stored in [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.There are 84 pins on the device.A maximum supply voltage of 5.25Vis used in its operation.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.A total of 68 Programmable I/Os are available.There can be 125MHz frequency achieved.There should be a temperature above 0°Cat the time of operation.A temperature lower than 70°Cis recommended for operation.In total, it contains 8 logic blocks (LABs).In order to form a fundamental building block, there are 8 logic elements or cells.If the maximal frequency is less than [0], it should be lower than that.
EPM7128SLC84-10 Features
PLCC package
68 I/Os
84 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128SLC84-10 Applications
There are a lot of Altera EPM7128SLC84-10 CPLDs applications.
  • I2C BUS INTERFACE
  • Parity generators
  • Cross-Matrix Switch
  • Reset swapping
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • POWER-SAVING MODES
  • Multiple Clock Source Selection
  • Page register
  • Portable digital devices
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128SLC84-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Programmable I/O
    68
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    10
  • Number of Macro Cells
    128
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    84
  • Published
    1998
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    125MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    68
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    147.1MHz