  • EPM7256AEQC208-7N
EPM7256AEQC208-7N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256AEQC208-7N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7256AEQC208-7N
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7256AEQC208-7N
Description:
0.5mm PMIC 208 Pin 172.4MHz 3.3V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7256AEQC208-7N Overview
There are 256 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).There is a PQFP package containing it.As you can see, this device has 164 I/O ports programmed into it.The device is programmed with 208 terminations.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.The power supply voltage is 3.3V.It is a part of the family [0].It has 208pins programmed.If you use this device, you will also find [0].It is possible to construct digital circuits using 5000gates, which are devices that serve as building blocks.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In general, it is recommended to store data in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.A total of 208pins are provided on this board.There is a maximum supply voltage of 3.6Vwhen the device is operating.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.A total of 164 Programmable I/Os are available.In this case, 172.4MHzis the frequency that can be achieved.Operating temperatures should be higher than 0°C.It is recommended to keep the operating temperature below 70°C.There are 16 logic blocks (LABs) in its basic building block.It is recommended that the maximal frequency be less than 0.This kind of FPGA is composed of EE PLD.
EPM7256AEQC208-7N Features
PQFP package
164 I/Os
208 pin count
208 pins
16 logic blocks (LABs)
EPM7256AEQC208-7N Applications
There are a lot of Altera EPM7256AEQC208-7N CPLDs applications.
  • I2C BUS INTERFACE
  • Boolean function generators
  • Power up sequencing
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Complex programmable logic devices
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Protection relays
  • Digital systems
  • Handheld digital devices
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256AEQC208-7N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Speed Grade
    7
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height
    3.4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    172.4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    164
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    172.4MHz